Relaxační, kondiční a sportovní masáže

O masáži

masáž je nejen velice příjemná, ale především zdravá

Masáž je jedním z nejstarších léčebných, rehabilitačních a relaxačních prostředků. Již v dávné minulosti přišel člověk na to, že třením či hnětením lze zmírnit bolest, odstranit únavu nebo připravit tělo na zátěž. V současnosti existuje mnoho typů masáže, které mají nejrůznější zaměření. V souvislosti s tím se používá nepřeberné množství masérských hmatů, z nichž každý má svůj přesný význam. Z toho vyplývá, že žádný stroj, žádné masážní křeslo nebo lehátko nemůže plně nahradit práci maséra. Pouze masérovy ruce dokáží citlivě vnímat a reagovat na individuální rozdíly, aktuální stav a požadavky každého jedince. Dokáže posoudit kdy a kde je třeba použít silnějších, nebo naopak jemnějších hmatů, kterým místům se vyhnout, a kterým věnovat zvláštní pozornost. Pod masérovým dohledem se tak masáž stává nejen velice příjemnou, ale především zdravou.

Význam masáže je obrovský. Masáž ovlivňuje celkový stav organismu, a to jak tělesný, tak duševní. Účinek na tělesnou stránku se projevuje jednak na pokožce urychleným odstraňováním povrchových, zrohovatělých vrstev kůže, podstatným zvýšením výživy kožních buněk a zlepšením jejich činnosti. Pokožka se tak stává vláčnou, pevnější, pružnější a tím zpomaluje tvorbu vrásek. V masírovaných tkáních dochází rozšířením tepének a žilek ke zvýšení prokrvení doprovázeném zčervenáním masírované oblasti. Masáž napomáhá i k urychlenému vyprazdňování povrchových žil a mízních cév, a tak působí na celkové zlepšení krevního a mízního oběhu a přispívá k usnadnění odtoku zplodin látkové výměny, které vyvolávají únavu.

Zřejmým je účinek masážních hmatů na ztuhlá místa svalové tkáně. Při naprostém uvolnění svalu a pravidelném masírování lze takové "zatvrdliny" odstranit. Podrážděním nervových zakončení ve svalech vzniká důležitý účinek, kterým je zlepšení výživy svalu. Masáž působí i na soustavu nervovou. Pomalá a lehce prováděná masáž má uklidňující účinek, na rozdíl od masáže rychlejší a silnější, která působí dráždivě a povzbudivě. Vliv masáže na psychickou stránku člověka závisí především na prostředí, ve kterém je masáž prováděna, na způsobu chování maséra a mnoha dalších vedlejších faktorech. Všechny tyto účinky se pak komplexně projevují ve zvýšení fyzické i psychické odolnosti lidského organismu.